شیرهای گازی

نگهداری صحیح انواع شیرآلات گازی

نگهداری صحیح انواع شیرآلات گازی

نگهداری صحیح انواع شیرآلات گازی

انواع شیرآلات گازی برای قطع و وصل کردن جریان های گازی در مکان ها و شرایط مختلف استفاده می شوند. در ساختار این شیرآلات از یک توپی استفاده شده که حرکت دادن دسته شیر باعث قطع و وصل شدن جریان گاز داخل لوله می شود. مهمترین موارد حفظ ایمنی این شیرآلات، مراقبت و نگهداری صحیح است که در ادامه به بررسی چند مورد مهم در این زمینه خواهیم پرداخت.

 

 

 

نگهداری صحیح شیرآلات گازی

 

 

 

داشتن اطلاعات دقیق از انواع شیرآلات گازی

یکی از موارد مهم برای نگهداری صحیح شیرآلات گازی که شاید بسیاری از افراد نسبت به آن اطلاع نداشته باشند، داشتن اطلاعات لازم در مورد محصول است. شیرآلات گازی در انواع و نمونه های متنوعی طراحی می شوند که هر کدام کارکردهای مخصوص به خود را دارند. داشتن اطلاعات کافی از نحوه کارکرد هر کدام از شیرآلات باعث می‌شود تا نسبت به روش‌های نگهداری آن نیز اطلاعات لازم را داشته باشید. یکی از شیرآلات گازی شرکت نگین شیر، مدل نگین 101 است که در ساخت آن از  برنج MS 58  استفاده شده است. در صورت استفاده از این شیر گازی باید اطلاعات لازم در مورد نحوه کارکرد آن را نیز کسب کرد.

 

 

مشاهده شیرآلات گازی

 

 

تهیه شیرآلات گازی با مشخصه های فنی مناسب و استاندارد

لازمه نگهداری صحیح شیرآلات گازی، تهیه محصولاتی با مشخصه های فنی درست و استاندارد است. موادی که در ساخت این شیرآلات استفاده می شود باید سازگاری لازم با گاز را داشته باشند. در ساخت شیرآلات گازی شرکت نگین شیر از مواد مسی درجه یک استفاده شده است. تمام استانداردهای لازم با توجه به دما و طبیعت سیال نیز هنگام ساخت این شیرها رعایت می شود.

 

 

 

نگهداری صحیح شیرآلات گازی با نصب درست

قدم بعدی پس از تهیه شیرآلات گازی استاندارد و با کیفیت، نصب درست آن می باشد. نگهداری صحیح شیرآلات گازی از نصب درست آنها شروع می شود که باید به درستی و توسط افراد متخصص انجام گیرد. نصب درست این شیرآلات به صورت مستقیم روی کارکرد صحیح و بهینه این محصولات تاثیرگذار است. شاید برای بسیاری از افراد اینطور به نظر برسد که نصب شیرآلات گازی بسیار راحت است ولی هر کدام از نمونه های ساده و پیچیده شیرآلات دارای الگوهای نصب و راه اندازی مخصوص به خود هستند. رعایت جزئیات کامل در مراحل نصب از خرابی این محصولات در بازه های زمانی کوتاه مدت جلوگیری می کند.

 

 

مشاهده شیرآلات گازی

 

 

تمیز کردن سطح خارجی شیرآلات گازی

یکی از تاثیرگذارترین راهکارها جهت نگهداری صحیح شیرآلات گازی، تمیزکاری آنها به صورت منظم و روتین است. این شیرآلات باید به صورت دوره‌ای و در بازه‌های زمانی سالیانه و ماهیانه تمیز شوند که مستقیما روی بالا بردن طول عمر آنها تاثیرگذار است. بسیاری از آلودگی هایی که در محیط های صنعتی، تجاری و حتی مسکونی وجود دارد باعث تخریب ساختارهای موجود در این شیرآلات می شود. شیرآلات گازی یکی از حساس ترین تجهیزات به شمار می آیند که تحت تاثیر آلودگی های موجود در محیط قرار می گیرند. در داخل هر کدام از شیرهای گازی از الگوهای مختلف گردان و خطی استفاده می شود که باید به صورت مرتب تمیز شوند تا در عملکرد آنها مشکلی ایجاد نشود.

 

 

 

شیرآلات گازی

 

 

نگهداری صحیح شیرآلات گازی با بازرسی به موقع

بازرسی به موقع و رفع مشکلات فنی یکی دیگر از راه های نگهداری صحیح شیرآلات گازی می باشد. معمولا از انواع شیرآلات گازی در مکان های صنعتی و مسکونی استفاده می شود. هر کدام از این شیرهای گازی دارای ساختار مخصوص به خود است که باید با زمان‌بندی درست و در دوره‌های مشخصی مورد بررسی قرار گیرد. بررسی شیرآلات گازی شامل موارد متعددی می باشد که مهمترین آنها عبارتند از:

  • کنترل قطعات مختلف مکانیکی و فنی
  • بررسی کارکرد کنترل های مکانیکی
  • کنترل پوسته آن و اطمینان از عدم زنگ زدگی
  • بررسی عدم فرسودگی و ترک
  • کنترل اتصالات شیرآلات و اطمینان از عدم نشتی

 

 

تعمیر به موقع انواع شیرآلات گازی

با رعایت تمام روش های نگهداری صحیح شیرآلات گازی، احتمال خراب شدن آنها وجود دارد. این شیرآلات قطعات مکانیکی هستند که در ساخت آنها از بخش های مختلف فنی و الکتریکی استفاده می شود. خرابی هر کدام از این قطعات می تواند روی کیفیت و کارکرد سایر بخش های شیرآلات تاثیر داشته باشد. با تعمیر قطعات کوچکتر داخل هر کدام از این شیرآلات می توان از خرابی و هزینه های بیشتر جهت تعمیر آن جلوگیری کرد. تعمیرات شیرآلات صنعتی شامل مجموعه‌ای از کارهای مختلف است که در دسته بندی کارهای مراقبتی قرار می‌گیرند و روی بالا بردن عمر مفید آنها تاثیر گذارند. از مهمترین کارهای مربوط به تعمیرات شیرآلات گازی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • روانکاری قطعات مختلف و متحرک
  • تعویض کردن قطعات و بخش های معیوب
  • تعمیر قطعات آسیب دیده

 

 

استفاده از تکنیک ماشینکاری جهت بازسازی شیرآلات گازی

یکی دیگر از روش های نگهداری صحیح شیرآلات گازی، استفاده از روش ماشین کاری است. کاربرد و استفاده از انواع شیرآلات گازی در بخش های مختلف صنعتی و خانگی برای مدت طولانی باعث تضعیف اتصالات آن می شود. در چنین شرایطی احتمال نشت گاز از درزهای آن وجود دارد که می توان باعث ایجاد حادثه شود. یکی از روش های مراقبتی و از بین بردن احتمال نشت گاز در چنین شرایطی، ماشینکاری سطح فلنج شیرآلات است. انجام این کار با توجه به شرایط کاری ممکن است بدون نیاز به جدا کردن شیرآلات انجام گیرد. البته در شرایطی که سطح تخریب بالا باشد برای انجام ماشینکاری، آن را از محل اتصال جدا می کنند. ماشینکاری یک پروسه بسیار ساده است که تاثیر قابل توجهی روی بالا بردن عمر شیرآلات گازی دارد.

 

 

انواع شیرآلات گازی

 

 

ماشینکاری را می توان یکی از بهترین روش ها برای نگهداری صحیح  شیرآلات گازی در نظر گرفت. به کمک این روش می توان بسیاری از ترک های سطحی و یا عمیق را که به مرور در بخش های مختلف آن ایجاد شده است را رفع کرد. از بین بردن زنگ زدگی و سایر مواد زائد روی سطوح بیرونی و داخلی شیرآلات، جزء کارهای مهمی است که در این پروسه انجام می‌گیرد.

قبل از رعایت تمام موارد در نگهداری صحیح شیرآلات گازی باید در انتخاب محصول نیز دقت لازم را داشت. شرکت صنعتی نگین شهر به عنوان یکی از مراکز معتبر و فعال در زمینه عرضه انواع شیرآلات گازی و صنعتی فعالیت دارد. از دیگر شیرآلات گازی این مجموعه می توان به مدل های نگین ۱۰۳ و 104 اشاره کرد. در ساخت این محصولات نیز از آلیاژ برنج استفاده شده است. سایزهای مختلف هر کدام از این نمونه ها باعث می‌شود تا کاربر بهترین اندازه را با توجه به شرایط لوله و اتصالات خود خریداری کند.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *