شیرآلات تاسیساتی

نگهداری صحیح انواع شیرآلات تاسیساتی

نگهداری صحیح انواع شیرآلات تاسیساتی

انواع شیرآلات تاسیساتی مانند شیر گازی می توانند کارایی فوق العاده ای در صنایع گوناگون داشته باشند. این شیرآلات مانند هر یک از انواع شیرآلات وظیفه کنترل دبی جریان سیال را برعهده دارند. طول عمر هر قطعه ای همچون این شیرآلات محدود است؛ اما برای افزایش طول عمر این قطعات، بسیار مهم است که با نحوه نگهداری صحیح انواع شیرآلات تاسیساتی آشنایی داشته باشید. در صورتی که قصد نگهداری و افزایش طول عمر شیرآلات تاسیساتی از جمله شیر رادیاتور (جفتی) را دارید، در این مقاله همراه ما باشید.

 

 

 

شیرآلات صنعتی

نگهداری صحیح انواع شیرآلات تاسیساتی

 

 

 

نکات نگهداری صحیح انواع شیرآلات تاسیساتی

شیرآلات تاسیساتی فلزی از جمله انواع شیرهای گازی می توانند تحت تاثیر عوامل محیطی در معرض خوردگی، پوسیدگی و زنگ زدگی قرار بگیرند. این شیرآلات برای جابجایی انواع سیالات مورد استفاده قرار می گیرند که در اکثر مواقع این سیالات دمای بالایی دارند و عوامل خورنده و اسیدی روی آن ها تاثیر می گذارند. نگهداری صحیح انواع شیرآلات تاسیساتی می تواند از خرابی این شیرآلات جلوگیری کند و باعث افزایش طول عمر آن ها شود.

تابش نور خورشید، رطوبت بالای محیط، دمای زیاد سیال و ناخالصی های موجود در سیال می توانند روی طول عمر مفید این شیرآلات تاثیرگذار باشند و باعث افت کیفیت آن شوند. به ویژه اگر شیرآلات تاسیساتی از جنس فلز باشند. اقدامات مختلفی از جمله سمباده کشی سطوح فلزی شیرآلات، رنگ آمیزی انواع شیرآلات تاسیساتی، روان کاری و … برای نگهداری صحیح شیرآلات فلزی و برنجی حائز اهمیت می باشند که در ادامه این مقاله به طور کامل به آن ها اشاره می کنیم.

 

 

مشاهده شیرآلات تاسیساتی

 

 

استفاده اصولی از گریس های آب بندی برای شیرآلات تاسیساتی

از روش های حفاظت و نگهداری صحیح انواع شیرآلات تاسیساتی می توان به آب بندی آن ها اشاره کرد. گریس های آب بندی و روان کننده می توانند بر پایه روغن معنی ساخته شوند و به عنوان یک ماده عایق کننده و روان کاری مورد استفاده قرار گیرند. در هنگام انتخاب گریس های آب بندی باید توجه زیادی به نوع گریس داشت. گریس های صنعتی ممکن است در اثر جریان نفت و گاز آسیب ببیند و از روی سطح جدا شوند. اما گریس های مخصوص آب بندی شیرآلات در معرض مواد نفتی آسیبی نخواهند دید.

 

 

نگهداری صحیح از انواع شیرآلات تاسیساتی

 

 

روان کاری شیرآلات تاسیساتی

هر یک از انواع شیرآلات تاسیساتی باید با عملکرد مناسب خود، امکان عبور جریان را از خود بدهند. عدم روانکاری این شیرآلات در زمان مناسب، کیفیت آن ها را به حداقل می رساند و باعث آسیب شدید به شیرآلات تاسیساتی خواهد شد. چرا که اصطکاک میان قطعات مختلف شیرآلات بسیار زیاد می شود و این موضوع باعث ایجاد آسیب به شیرآلات تاسیساتی خواهد شد.

کارشناسان و متخصصین باید حتما به صورت منظم روان کاری شیرآلات تاسیساتی را انجام دهند. معمولا روان کاری باید پس از هر 10 سیکل یکبار انجام شود. در واقع پس از هر بار باز و بسته شدن شیر تاسیساتی، لازم به روان کاری آن است. شیر باید در دو بخش بدنه و قسمت متحرک آن به طور کامل روان کاری شود.

 

 

 

مشاهده شیرآلات تاسیساتی

 

 

 

سمباده کشی سطوح فلزی شیرآلات

یکی از نکات مهم برای نگهداری صحیح انواع شیرآلات تاسیساتی سمباده کشی آن ها است. در واقع سطوح فلزی بدنه شیرآلات و بخش های دیگر شیرآلات که در معرض فرسایش زودهنگام هستند، باید سمباده کشی شوند تا میزان مقاومت آن ها در برابر فرسایش افزایش پیدا کند.

 

رنگ آمیزی شیرآلات صنعتی

یکی از مهم ترین و ساده ترین اقداماتی که می توان برای نگهداری صحیح انواع شیرآلات صنعتی انجام داد، رنگ آمیزی سطح این شیرآلات است. در واقع شیرآلات صنعتی در تماس با رطوبت هوا می توانند بسیار آسیب پذیر باشند. به همین خاطر رنگ آمیزی آن ها ضمن افزایش مقاومت این شیرآلات، عملکرد آن ها را نیز بهبود می بخشد.

 

کاهش فرسایش محیطی

عوامل فرسایش محیطی از جمله نور خورشید، رطوبت هوا و … می توانند به حداقل برسند. برای کاهش فرسایش محیطی می توان از سایه بان های مناسب استفاده کرد. همچنین با در نظر گرفتن فن های صنعتی در فضاهای بسته می توان از مواجه شدن شیرآلات تاسیساتی با رطوبت جلوگیری کرد.

 

 

روان کاری شیرآلات تاسیساتی

 

 

 

دوری مواد شیمیایی با قسمت لاستیکی شیرآلات

قسمت لاستیکی شیرآلات تاسیساتی مانند شیر شلنگی دسته بلند و کوتاه در معرض آسیب بسیار زیادی قرار دارد. در صورتی که در محیط های مختلف مواد خورنده و اسیدی وجود دارند، باید حتما این مواد شیمیایی از قسمت لاستیکی شیرآلات دور نگه داشته شوند. در غیر این صورت احتمال آسیب به این بخش وجود خواهد داشت.

 

 

 

نگهداری صحیح شیرآلات تاسیساتی در هنگام انبار

یکی از مهم ترین اقداماتی که مشتریان پس از خرید انواع شیرآلات تاسیساتی باید انجام دهند، این است که شیرآلات را در جای مناسب نگهداری کنند. چرا که ممکن است میان خرید و زمان استفاده از محصول فاصله وجود داشته باشد و در چنین شرایطی فقط نگهداری صحیح شیرآلات است که باعث افزایش ماندگاری این شیرآلات خواهد شد.

شیرآلات برای نگهداری طولانی مدت باید به صورت نیمه باز باشند. همچنین از قرار دادن این شیرآلات در معرض نور مستقیم خورشید جلوگیری شود. در صورتی که شیرآلات تاسیساتی در هوای سرد نگهداری می شوند، باید حتما جهت جلوگیری از یخ زدگی درون آن ها خشک نگه داشته شود. شافت داخلی شیر نیز باید در حالت عمودی قرار بگیرد. در صورت امکان بهتر است که شیر با کاور ضد آب مانند پلاستیک پوشیده شود.

 

 

خرید انواع شیرآلات صنعتی و تاسیساتی از شرکت نگین شیر

در این مقاله در مورد نگهداری صحیح انواع شیرآلات تاسیساتی صحبت کردیم. به غیر از مواد توضیح داده شده، لازم است که برای بهره مندی از حداکثر طول عمر شیرآلات تاسیساتی و صنعتی از همان ابتدا باکیفیت ترین این شیرآلات را تهیه کرد. از این انتخاب مجموعه فروشگاهی معتبر برای خرید شیرآلات صنعتی بسیار حائز اهمیت می باشد.

شرکت نگین شیر، یکی از شرکت های تخصصی در حوزه فروش شیرآلات صنعتی و تاسیساتی است. برای خرید شیرآلات گازی و تاسیساتی از جمله شیر ماسوره، شیر تک ضرب غیر گازی، شیر شلنگی و …، می توانید به سایت نگین شهر مراجعه کنید و همه محصولات را مشاهده فرمایید. در نهایت با تماس با کارشناسان شرکت نگین شهر، می توانید با حداقل قیمت اقدام به خرید این شیرآلات کنید. در صورت نیاز به دریافت مشاوره برای خرید و نگهداری صحیح از شیرآلات خاص، کارشناسان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *